Mücadeleci Kadınların Hikayesi : Kabuğunu Kıran İnci - Nadia Hashimi | Kitap Yorumu

, , 41 comments

"Ben iyi değilim. Sen de artık saf bir kız değilsin. Anlattığım hikayelerden, masallardan bir şeyler öğrenip cesaret aldıysan, yüreğim huzur bulur. Nereden geldiğini unutma. Bibi Shekiba peri masalı değildir. O senin büyük büyük ninendir. Damarlarında onun kanı akar, ruhuna güç verir. Daima başın dik yürü. Sen onun soyundan geliyorsun, isimsiz birinin değil."

~~~~


Kabuğunu Kıran İnci, beni gerçek anlamda çok etkileyen bir kitap oldu. Sizlerle paylaşmak için can atsam da nasıl yorumlayacağıma karar veremedim. Konusundan mı bahsetsem, okurken baştan sona kadar beni saran duygulardan mı bahsetsem derken oturdum bilgisayarımın başına.
İkisinin karışımı bir şeyler çıkacak ortaya sanırım. :)
2007 yılına Taliban'ın yönetimindeki Afganistan'a gidiyoruz. Savaşın gölgesinde yaşamaya, yaralarını sarmaya çalışan insanların, değersizleştirilen kadınların tabiri caizse yürekleri yakan hikayelerine tanıklık ediyoruz.
İlk olarak Rahima ile tanışıyoruz. Kardeşleriyle kız oldukları için okula gidemeyen, sokağa bile çıkamayan Rahima, annesi tarafından Bacha Posh yapılır. Bu Afganistan'da yaygın bir gelenekmiş. Erkek çocuk sahibi olabilmek için kız çocuklarını erkek gibi giydirip, o şekilde davranıyorlar. Kız çocukları böylece özgürlüğe kavuşmuş oluyor.
Diğer hikayemizin karakteri ise yüzyıllar öncesinde Rahima'yla aynı kaderi paylaşmış, büyük büyük ninesi Shekiba. Bu değişim onun hayatını da hayal edemeyeceği şekilde etkiliyor ve yüzyıl sonrasında Rahima'nın hayatına rehber oluyor. 
İki kadının öyküsü de o kadar zorlu ki...
Kadınların hiçbir şekilde söz sahibi olamamaları, istemedikleri kişilere verilmeleri, aşağılanıp engelleri yüzünden değersiz görülmeleri... Bu durumların günümüzde bile hala yaşandığı bilinciyle okurken kahroldum ve itiraf etmem gerekirse halime şükrettim. 
Hangisine daha çok üzüldün ya da hangisi daha cesurdu, seç deseniz, seçemem. İki kadının hikayesi de beni derinden etkiledi. Bu satırları yazarken bile etkisinden çıkamadım.
Rahima ve Shekiba'nın cesaret oldu öyküsünü okumanızı canı gönülden tavsiye ederim.

~~~~
Bu hayat zor. Babalarımızı, ağabeylerimizi, annelerimizi, bülbül seslilerimizi ve kendi parçalarımızı kaybediyoruz. Masum sırtlarda kırbaçlar şaklıyor, suçlularsa şereflendiriliyor. Tüm bunlardan kaçmak için çocuklarıma dua ederek aptallık ediyorum. Fazlasını istersen genellikle daha kötüsü oluyor. Yine de küçük şeyler için dua edebilirim, verimli tarlalar, bir annenin sevgisi, bir çocuğun gülüşü, tatlı değilse de çok acı olmayan bir hayat.

KİTABIN KÜNYESİ
Adı: Kabuğunu Kıran İnci 
Yazar: Nadia Hashimi 
Çevirmen: Mehtap Gün Ayral 
Yayınevi: Arkadya 
Sayfa sayısı: 520 
Baskı tarihi: Eylül 2019 
Goodreads Puanı: 4,14/5 
Benim Puanım: 5 / 5

41 yorum:

 1. Çok güzel tanıtım, başarılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, başarılar dilerim. Sizi blogumda daha fazla görmek isterim. Çok teşekkürler.

   Sil
 2. Kesinlikle okumak isteyeceğim bir kitap konusuna sahip 😊 güzel paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim :) umarım okuma fırsatı bulursun :)

   Sil
 3. Afganistan ve kız çocukları hakkında aşağı yukarı tahmin ediyorum ama tanıtımınıza bakılırsa fazlası var galiba inşallah bu kitabı okuma fırsatı bulurum... Tanıtımınız çok güzel merak uyandırıcı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haberlerde görüp duyuyoruz ama kitap olarak okuyunca da yoğun olarak hissettim. İnşallah okuma fırsatınız olur.
   Çok teşekkür ederim. :)

   Sil
 4. ne kadar etkileyici
  kız çocuğun erkek kılığında özgürlüğe kavuşması çok manidar
  Atatürk'e yatıp kalkıp şükretmeliyiz
  Şu anda bu hayatı yaşayabiliyorsak onun sayesinde

  YanıtlaSil
 5. Çok etkileyici kesinlikle okumak isteyeceğim bir kitap ilk siparişime eklenecek....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım severek okursunuz, sizin de yorumunuzu beklerim. :)

   Sil
 6. Adı da konusu da etkileyici bir kitap

  YanıtlaSil
 7. Biraz acıklı bir hayat...
  Başka hayatları gördükçe de insan şükrediyor gerçekten...

  YanıtlaSil
 8. İnannırmısın kitap özeti veya kısa anekdotlatınızı okurken yüregim in yandığını hiseetim kısa zamanda temin ederek okuyacağım teşekkür ederim mor Düşler kitaplıgım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hissettiklerimi yansıtabildiysem ne mutlu. Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 9. Anlatımınız kitabı okuma isteği uyandırdı.

  YanıtlaSil
 10. çok etkileyici bi kitap olmalı ben çok sarsılıyorum böyle kitapları okurken.

  YanıtlaSil
 11. Kabuğunu Kıran İnci duygusal bir kitapmış, konusu da dikkat çekici. Yorumladığın ve tavsiye ettiğin için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 12. Bu güzel sunum için teşekkürler. Mücadeleci kadınları anlatan kitaplar gerçekten çok değerli.

  YanıtlaSil
 13. Bunların hepsi gerçek yasam öyküleri okurken insanin boğazının düğüm düğüm olması da bu yüzden hep

  YanıtlaSil
 14. Emeğinize sağlık.''Ağaç Ev Sohbetleri 7'' başlıklı yazımı okumak ve yorumlarınızla katkıda bulunmak üzere sizi blogumda görmekten mutluluk duyacağım, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 15. Kitap listemde. Açıkçası çok merak ettiğim kitaplardan. Çok teşekkürler canım:)

  YanıtlaSil
 16. Sevgiye ve cesarete eşit oranlarda değer verdiğimizde ideal hayatları yaşayacağız belki o zaman kadınlar olarak. Emeğine sağlık canım.

  YanıtlaSil
 17. "Kabuğunu Kıran İnci" daha önce rastladığım bir kitap fakat okumak için çok kararsız kalmıştım. İçim kaldırır mı bilmiyordum ama şu an okumalıyım dedim. Kızlara özellikle de çocuklara başka kimlikler yüklenmesi dayanılmaz bir şey. Yorumunuz beni etkiledi teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce farklı bir yayınevi yayımlamış fakat ben yeni baskısında okuma fırsatı buldum. Ben de kaldıramam diye korktum ama iyi ki okumuşum..

   Sil