İstanbul Portresi - Kayahan Demir | Kitap Yorumu

, , 14 comments

 


"Silah ve sanat... Bir yanda ölüm, diğer yanda hayat... Bir yanda yok etme, bir yanda var etme... Bir yanda öldürmek, diğer tarafta ise yaşatmak..."


Merhabalar!

Bugün sizlere sanat ve polisiyenin çok hoş bir şekilde harmanlanmış olduğu İstanbul Portresi kitabından bahsetmek istiyorum. :)

~~~~

Sanal âlemde işlenen bir cinayet... İstanbul'un çeşitli noktalarına bırakılan üç cansız beden... 

 Doğu ve Batı resim sanatının öncüleri Vincent van Gogh ile Osman Hamdi Bey’i bir araya getiren akıl almaz olaylar silsilesi ve İstanbul'un kadim sokaklarında cirit atan Kaplumbağa Terbiyecisi kostümlü bir katil zanlısı... 

 İstanbul Pera Müzesi’nde başlayan macera, Paris Louvre ve Berlin Alte Nationalgalerie Müzelerine kadar uzandıktan sonra Eskihisar Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi’nde son bulacak! İyilerin ve kötülerin iç içe geçtiği, Doğu ve Batı medeniyetlerinin harmanlandığı çok bilinmeyenli bir denkleme hazır olun! Şifre Bilimci Milas Ulukan ve Şifreli Dosyalar ekibinin başrolde olduğu soluk soluğa okunacak polisiye türünde bir İstanbul masalı..." (Tanıtım Bülteninden)

~~~~

Kayahan Demir'in kitaplarını sosyal medya hesaplarımdan görüp merak ediyordum ama en çok dikkatimi çeken İstanbul Portresi olmuştu. Hem hakkında okuduğum yorumlar hem de kapak tasarımı kitabı okumam için bir işaret gibiydi sanki. :) Arkadaşım hediye edince daha fazla bekleyemem deyip hemen okumaya başladım. 

Son yıllarda neredeyse her işimizi yapabildiğimiz sanal dünyanın faydaları saymakla bitmez fakat bir cinayet işlenmesi kulağa ürkütücü geliyor değil mi? Bu cinayetlerin Osman Hamdi Bey için hazırlanan müzede sanal olarak gösterildikten sonra işlenmesi, sonrasında ortaya çıkan cesetler ve ortalarda dolaşan Kaplumbağa Terbiyecisi kıyafetinde katil zanlısı. Akla ilk gelen bu cinayetlerin Osman Hamdi Beyle bir bağlantısı olup olmadığı oluyor. Şifre Bilimci Milas Ulukan ve Şifreli Dosyalar ekibi bu cinayetleri çözebilmek için işe koyulur. Bırakılan ipuçlarını takip ederken hem polisiyenin merakını hem de yazarımızın kurgu içerisinde İstanbul tarihi, Osman Hamdi Bey ve Vincent Van Gogh hakkında verdiği bilgilerle heyecanlı ve keyifli bir okuma oldu benim için. Özellikle Osman Hamdi Bey ile ilgili olan kısımlar çok ilgimi çekti. Kitabı okurken bir yandan da araştırma yapmaya başladım. Hayatına ve tablolarına dair yeni bilgiler edinmek oldukça heyecan vericiydi benim için.

Yoğun bir polisiye havası olmasa da olayların arkasında kim ya da kimlerin olduğunu öğrenme isteğiyle ve yukarıda bahsettiğim detaylar sayesinde kısa bir süre içerisinde okuyup bitirdiğim ve verdiği mesajları çok sevdiğim bir kitap oldu İstanbul Portresi. 

Şifre Bilimci Milas Ulukan ve ekibinin diğer maceralarını da merak etmeye başladım. Kitaplarını da listeme ekledim. :)

Bu tür kurguları okumayı seviyorsanız sizlere de tavsiye ederim. 

~~~~

Bugün sanatı ayrıştırırsak, yarın dünyadaki canlıları ‘insan, hayvan, ağaç’ şeklinde sınıflandırırız. Benzer şekilde insanları da kadın-erkek diye cinsiyetçi bir yaklaşımla ayrıştırıyoruz. Peki sonrasında ne mi oluyor? Güçlü olduğunu düşünen taraf, diğerini yok ediyor! İşte biz buna cinayet diyoruz.
~~~~

KİTABIN KÜNYESİ
Adı:
İstanbul Portresi
Yazar: Kayahan Demir
Yayınevi: Genç Timaş
Sayfa Sayısı: 240
Baskı tarihi: Ocak 2021
Goodreads puanı: 4.48 / 5

14 yorum:

 1. Konusu güzelmiş, gizemli görünüyor. Bu tür kitaplar ilgimi çekiyor. Tanıtım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 2. Kitap aşırı ilgimi çekti. Unutmazsam bir sonraki kitap alışverişime eklemeyi çok isterim. Tanıtım için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. Kalemine sağlık canım kitap ilgimi çekti:) güzel bir ay seninle olsun...

  YanıtlaSil
 4. hiç duymadığım bir yazar, konusu da ilginçmiş.

  YanıtlaSil
 5. aaa oley ne güzel yaa bunu okurum :)

  YanıtlaSil
 6. Hikayesi güzelmiş çok güzel anlatmışsın canım emeğine sağlık😍

  YanıtlaSil
 7. Çok ilginç tam benlik bir kitap ☺️

  YanıtlaSil