Büyük Çamlıca Camii ve İslam Medeniyetleri Müzesi Gezisi ve Çektiğim Fotoğraflar

, , 36 comments

 


Merhabalar arkadaşlarım. İş ve diğer yoğunluklarım dolayısıyla bloğa zorunlu bir ara vermek zorunda kalmıştım. Bu süreçte buralara uğrama imkanım olmasa da sizleri özledim. Umarım görüşmediğimiz süreçte sizin için her şey yolundadır. :)

İstanbul'da yaşamaya başladığım için fırsat buldukça müzeler, tarihi yapılar vb. gezme planlarımı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Geçen hafta Büyük Çamlıca Camii ve İslam Medeniyetleri Müzesi'ni ziyaret etmiştim. Çok kıymetli eserleri ve tarihi mirasları bizlerle buluşturan müzelerimizden bir tanesi. Bugün Peygamber efendimizin doğum gecesini kutladığımız Mevlid kandili dolayısıyla, onun kutsal emanetlerini de barındıran bu müzeyi ziyaretimde çekmiş olduğum fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Bu vesile ile hayırlı kandiller diliyorum. 🌹Fotoğraflara geçmeden önce, müze hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağım;


İslam Medeniyetleri Müzesi ve Büyük Çamlıca Camii, İstanbul / Üsküdar'da bulunuyor. Birbiriyle bağlantılı olan bu iki yapının girişi de ücretsiz.  


"2019 yılında İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük camisi olarak hizmete açılmış Büyük Çamlıca Camii Külliyesi içerisinde konumlanan İslâm Medeniyetleri Müzesi, modern mimarisi ve sergilenen zengin koleksiyonlarıyla çok geniş bir tarihî mirası ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. 

 İslam Medeniyetleri Müzesi’nde çağdaş müzecilik teknikleri kullanılarak dijital çalışmalar da hazırlanmış böylece ziyaretçilerin sadece görerek değil, etkileşimli deneyimler yaşayarak İslâm medeniyetini tanımaları hedeflenmiştir. Allah’ın “Hayy” isminden ilham alınarak hazırlanan, 2 dakika 17 saniyelik “Âb-ı Hayat” enstalasyonunda ayetlerle suyun gücü ve hayatımızdaki yeri anlatılmış, özel ses istasyonlarında ise Türk müzik makamlarının hastalıkların tedavisindeki kullanımlarından örnekler sunulmuştur. 

 Ana hatlarıyla 15 tematik başlık altında şekillendirilen İslâm Medeniyetleri Müzesi’nde 7.yüzyıldan 19.yüzyıla kadar tarihlenen 600’ü aşkın eser sergilenmektedir. Eserler; Topkapı Sarayı Müzesi, Saray Koleksiyonları Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Türbeler Müzesi, Vakıflar Müzesi ile Türk ve İslâm Eserleri Müzesi olmak üzere ülkemizin nadide 6 müzesinden özenle seçilmiştir. (millisaraylar.gov.tr'den alıntıdır.)"
Siz müze gezmeyi sever misiniz?
En son ziyaret ettiğiniz müze hangisi? 
Mutlaka ziyaret etmelisin dediğiniz müze varsa yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayın. 💜

Not: İlk görsel google görsellerden alınmıştır. Onun dışındaki tüm görseller bana aittir. 

36 yorum:

 1. Istanbul sounds like an amazing city, and so does the museum. Beautiful exhibits. Thank you so much for sharing w/ us!

  YanıtlaSil
 2. Gracias por la reseña. Tomó nota. Te mando un beso.

  YanıtlaSil
 3. Che meraviglia!!! Istanbul è ricca di storia.

  YanıtlaSil
 4. I like to go to museums because I can learn a lot. This museum is truly unique. full of the history of Turkiye itself.

  YanıtlaSil
 5. Gidilmesi gereken bir müze, Anadolu Medeniyetleri Müzesi en son gitmiştim inşallah İstanbul'a geldiğimde gitmek istiyorum

  YanıtlaSil
 6. I like going to the museum! What a wonderful museum you visited! Russia is a wonderful Christian and wonderful Islamic country!

  YanıtlaSil
 7. Wow! This is really interesting - thank you for sharring :).
  HUgs :)

  YanıtlaSil
 8. Boa quarta-feira e com muita paz e saúde. Sou apaixonado por museus. Aa fotos ficaram maravilhosas. Obrigado pela visita e comentário.

  YanıtlaSil
 9. Birkaç kez gittim ve burayı es geçmişim, bir daha ki sefere öyle yapmayayım, resimler çok hoş.

  YanıtlaSil
 10. Fotoğraflar çok güzel, paylaşım için teşekkürler. Güzel bir güne denk gelmiş tam da, kandilin mübarek olsun, yorum yapmakta geç kaldım biraz. :)

  YanıtlaSil
 11. Müze gezmeyeli baya oldu. Gezmeyi çok istedim şu an :)

  YanıtlaSil
 12. Gran museo, exposición y magníficas fotografías 👏👏👏
  Gracias por compartirlas.
  Saludos desde España!

  YanıtlaSil
 13. so great place:) i would like to come here;)

  YanıtlaSil
 14. Istanbul is a beautiful city. The photos from the museum are wonderful.
  Thanks for sharing.

  YanıtlaSil
 15. It looks like a very interesting museum. Thanks for sharing.

  Kisses

  YanıtlaSil
 16. beautiful photos and interesting place..... wish to visit one day

  YanıtlaSil
 17. turkey is a beautiful country.
  Would love to visit one day

  YanıtlaSil
 18. What a beautiful and amazing place. Thanks for the tour.

  YanıtlaSil
 19. bilmiyodum pekuuu tişkirler :)

  YanıtlaSil
 20. Müze gezmeyi severim ben. En son 2 - 3 hafta olsa gerek Eskişehir'deki Balmumu Müzesi'ni ziyaret etmiştik. Orayı da tavsiye ederim...

  YanıtlaSil
 21. Bom dia de domingo e um excelente mês de outubro, com muita paz e saúde. Obrigado por sua visita e comentário.

  YanıtlaSil
 22. Bellísimas fotografias, bellísima decoración, extraordinarios edificios, gran Arte, preciosos tapices. Que lugar mas hermoso que nos das a conocer, y nos reportas su existencia.

  YanıtlaSil
 23. Wow! What an amazing museum. Istanbul must be a fascinating city. I would love to visit one day.

  YanıtlaSil
 24. Fotoğraflar harika gözüküyor. Müzeye gitmeyi bende çok severim. Yazın ve fotoğraflar bir bütün olarak güzel duruyor. Bilgilendirme için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 25. Hi,
  I love all of forms of art, beautiful place, thanks for sharing with us!
  xoxo

  YanıtlaSil
 26. Thank you for your comment.
  I send greetings.

  YanıtlaSil
 27. Hola,
  Gracias por la entrada.
  Besos desde Promesas de Amor, nos leemos.

  YanıtlaSil
 28. Imagino que habrás disfrutado mucho visitando tan interesante museo y su valioso contenido.
  Gracias por compartir, amiga, y decirte que precisamente uno de mis hijos está de turismo en Estambul, hasta el próximo miércoles y es la segunda vez que va ya que le gusta mucho esta ciudad y no tiene problemas de comunicación ya que el también habla alemán y dice que allí hay muchísimas personas que lo hablan.
  Un abrazo.

  YanıtlaSil
 29. Çok güzel bir gezi olmuş eserlere bayıldım :)

  YanıtlaSil
 30. Amazing place thanks for sharing.

  All the best Jan

  YanıtlaSil
 31. i want to visit Geröme Open Air Museum...😀

  YanıtlaSil
 32. Istambul é uma cidade lindíssima! Tenho vindo a assistir a uma nova série turca, que nos mostra panorâmicas lindas da cidade!
  Um Museu fascinante, que apetece conhecer! Grata pela belíssima e enriquecedora partilha, com tão excelentes imagens e um notável suporte informativo!
  Beijinhos! Feliz semana!
  Ana

  YanıtlaSil