Yaşamadan Ölmeyeceğim - Maud Ankaoua | Kitap Yorumu

, , 20 comments

 


"Yaşamak, nadir rastlanan bir şeydir. Çoğu insan sadece var olur." - Oscar Wilde

***
Finans alanında başarısını kanıtlamış olan Malo, bir proje için Bangkok'a gider. Fakat şehre vardıktan kısa bir süre sonra kulak misafiri olduğu bir konuşma tabiri caizse dünyasını başına yıkmıştır; Yaşamak için yalnızca birkaç ayı kalmıştır.
Hayata dair tüm umudunu keserek intihar etmeye karar verdiği sırada Phueng adındaki yaşlı kadınla tanışır. Bu esrarengiz kadın Malo'ya garip bir teklifte bulunur: Ölümünü otuz gün boyunca ertelemesini ve bu 30 günü satın almayı teklif eder. Malo kaderinin gidişatını değiştirecek deneyimleri içeren anlaşmayı kabul ettiğinde bu dünyada sadece "var olanlardan" değil, gerçekten "yaşayanlardan" olmayı da seçtiğinin farkında değildir.
~~~~
Ya yaşadıklarımız nesilden nesile aktarılan travmalarımızdan kaynaklanıyorsa? Kâinattaki hiç kimsenin sırrına eremediği, bambaşka bir plan varsa? Başımıza gelenler bir amaç uğruna yolumuza yerleştirilmişse? Bir romandan daha fazlası olan Yaşamadan Ölmeyeceğim, bizi varoluşumuzun derinliklerine doğru unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor ve hayal ettiğimiz hayatı yaşayabilmemiz için ilham veriyor.

~~~~
Merhabalar!
Öncelikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı Kutlarım. 
Nice 98. Yıllara. 😍
Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü ile tanıştığım Maud Ankaoua'nın dilimize çevrilen ikinci kitabı ile geldim. :)
Ve en az ilk kitabı kadar severek okuduğumu söyleyebilirim. ♥
Malo'nun başarılı bir işi ve onu sevip güvenen iş arkadaşları olmasına rağmen hayatından umudunu kesip intiharın eşiğine geldiği anda karşısına Phueng'in çıkması onun için büyük bir işaretti bence. Bu olaydan sonraki 30 günlük süreç ise tam bir hayat dersiydi desem yanlış olmaz. Malo'nun deneyimlediği şeyler, Phueng'in öğretileri öyle anlamlıydı ki.. Çoğumuzun hayatında en az bir kez karşılaştığı durumlara farklı bir bakış açısıyla bakmasını sağlayacak olaylar ve yorumlardı. 
Spoiler vermemek adına olaylardan bahsetmeyeceğim fakat kitabın sonunda ortaya çıkan bazı gerçekler hem biraz hüzünlü hem de şok ediciydi. Özellikle sonunu okurken gözyaşlarımı tutamadığımı itiraf edeceğim. 
Yazarın iki kitabında da hayatın içerisinden konular seçmesi, sanki gerçek bir hikayeye tanıklık ediyormuşum hissi verdi. Böyle hissettiğim kitaplar ben de daha derin izler bırakıyor. Başarılı bir anlatıma ek olarak başarılı çevirisiyle kısa sürede okuyup bitirdiğim kitaplar arasında yerini aldı. 
Oscar Wilde'ın dediği gibi yaşamak ve var olmak arasındaki o farkı anlayacağınız, farklı bir bakış açısı kazanacağınız bu kitabı okumanızı isterim. Belki siz de benim gibi okuyup bitirdikten sonra "Yaşamadan Ölmeyeceğim" diye düşünürsünüz. :) 

~~~~

KİTABIN KÜNYESİ
Orijina Adı:
Respire ! Le plan est toujours parfait
Adı: Yaşamadan Ölmeyeceğim
Yazar: Maud Ankaoua
Yayınevi: Yan Pasaj
Sayfa Sayısı: 304
Baskı tarihi: Nisan 2021

20 yorum:

 1. Gerçekten de harika bir tanıtım, yaşamı dolu dolu yaşamalı bence de teşekkürler.:)

  YanıtlaSil
 2. Konusu çok güzelmiş, bayağı merak ettim. Not alayım bunu. :)

  YanıtlaSil
 3. Başlık ne kadar etkileyici:) kalemine sağlık canım...

  YanıtlaSil
 4. Çok merak ettim kitabı😍Çok güzel anlatmışsın emeğine sağlık👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederiim :) umarım okuma fırsatın olur ♥

   Sil
 5. Hic duymamisim ben bu kitabi aklimda olsun

  YanıtlaSil
 6. Konusu çok samimi duruyor, merak ettim okumak lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayatın içerisinden sayılır, umarım okuma fırsatınız olur :)

   Sil