Mavi Dantel - Çağla Çakır | Kitap Yorumu

, , 6 comments

 


"Bir yerde kıtlık varsa bilin ki o toprağın insanları birbirlerini sevmeyi, yetimi kollamayı unutmuştur. Kıt olan toprak değil, kalplerdir."

~~~~

6 nüfuslu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Fahriye, annesi ve kardeşleri ile Kore Savaşına gitmiş olan babalarının dönüşünü büyük bir heyecanla ve özlemle beklemektedir. Bekledikleri gün gelip çattığında ise büyük bir sürprizle karşılaşırlar. Babası evlerine geri dönmüştür fakat yanında bir kadın ve kucağında bir bebekle. Bu gün Fahriye ve ailesi için dönüm noktası olur. Hayatın zorlayıcı yüzüyle karşılaşırlar ve mücadeleleri başlar.

Kim ne derse desin hep kalbinin sesini dinleyen Fahriye, umudunu ve sevgiye olan inancını kaybetmez. Günün birinde kendisi gibi bildiği dünyaların ötesini düşleyen çoban Salih ile tanışır ve gönlünü ona kaptırır. Kadınların evleneceği adamı seçmesinin hayal olduğu bir dönemde aşık olduğu adamla birlikte olması hayatının şansıdır. Fakat hayat acımasız yüzünü göstermeye devam ederek Fırtına Fahriye'yi sınamaya devam eder ve aklının ucundan dahi geçirmeyeceği bir kadere sürükler.


1950’li yılların Türkiye’sinden günümüze uzanan ve gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan Mavi Dantel, güçlü kadınların tüm imkânsızlık, acı, ıstırap ve zorluklara rağmen umuda ve cesarete tutunmaktan asla vazgeçmediğini etkileyici bir dille anlatıyor. (Tanıtım Bülteninden Alıntı)


Favori yayınevlerim arasında olan Arkadya Yayınları'nın ilk Türk yazarı Çağla Çakır'ın Mavi Dantel kitabının çıkacağı haberini gördüğüm ilk anda, bu kitabı okumalıyım diye düşünmüştüm. Yayımlandıktan kısa bir süre sonra elime ulaştı ve merak içerisinde okuyup bitirdim. (Kişisel yoğunluğumdan dolayı yorumlamakta biraz geciktim ama onun için mazur görün.😇)

~~~~

"Kader armağanını sunmadan önce bir insanı kaç kere sınar?"

~~~~

Güçlü kadın hikayelerini okumayı çok seviyorum. Bu sebeple Mavi Dantel'e başlamadan önce seveceğimi biliyordum ve yanıltmadı da. :) Kitabın gerçek bir hayat hikayesini anlattığını bilerek okuduğum için ayrıca kalbime dokundu. Fahriye'nin tüm yaşadıklarının gerçek olduğunu bilerek okumak, yaşadığı onlarca zorluğa rağmen savaşmaya devam etmesi, güçlü duruşu.. Yüz yüze tanışma fırsatım olmasa da hikayesini öğrenmek, onu tanımak benim için çok kıymetli.  Yazarımız Çağla Çakır'a, anneannesine verdiği sözü tutarak hikayesini bizlerle paylaştığı ve Fırtına Fahriye ile tanışmamıza vesile olduğu için teşekkür etmek istiyorum.

Mavi Dantel, yazarımızın ilk kitabı olmasına rağmen anlatımı öylesine güzeldi ki. Kitap editörlüğü ve çevirmenlik yapan yazarımızın bu konudaki yetkinliğini kanıtlar nitelikteydi bence. Olaylara gerçekten şahitlik ediyormuşum hissiyle, o duyguları yaşayarak okudum ve sizlere de canı gönülden tavsiye ederim. Favorilerim arasına giren Mavi Dantel kitabını okumanızı ve Fahriye ile tanışmanızı çok isterim. :)

6 yorum:

 1. Bu güzel tanıtım için teşekkürler. Çok ilgimi çekti kitap, okumak isterim. Gerçek bir yaşamı anlatması daha etkileyici yapmıştır kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyleydi gerçekten. Umarım okuma fırsatınız olur :)

   Sil
 2. Güzel bir kitaba benziyor ismi de ne hoşmuş ☺️

  YanıtlaSil
 3. Gerçek hayatlardan uyarlanan hikayeleri çok severim etkileyici bir kitap olduğu yorumunuzdan tanıtımdan belli, teşekkür ederim özenli bir blogunuz var çok hoşuma gitti sizi takibe alıyorum :)

  YanıtlaSil