Orange | Anime Yorumu - BCP Ocak 2022

, , 11 comments

 

Tür: Romantik, Dram, Fantastik

Bölüm Sayısı: 13 Bölüm 

Süresi: 25 dakika

Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Hamasaki Hiroshi

Senarist: Kakihara Yuuko 

~~~~

Merhabalar Blog dostlarım :)

Yoğunluktan dolayı verdiğim zorunlu aradan nihayet dönebildim.

Geçen sene bazı blogger arkadaşlarım ile Blogları Canlandırma Projesi isimli bir etkinlik yapmıştık hatırlarsanız, keyifli bir etkinlik olunca bu yılda devam etme kararı aldık. Şubat ayının sonuna yaklaştık neredeyse ama ben Ocak ayı teması için olan yazım ile geldim.^^

Ocak temamız Uzakdoğu ve çizgi romandı. Ben Orange isimli anime diziyi seçtim ve bugün size ondan bahsedeceğim.


KONUSU

Lise öğrencisi Naho bir gün bir mektup alır. Bu, 10 yıl sonrasında yaşayan Naho'dan (yanı kendisinin gelecekteki halinden) geçmişte yaşadığı pişmanlıkları düzeltmek amacıyla geçmişteki kendine yazılan bir mektuptur. Tabii bu mektupların devamı gelecektir. Naho geçmişteki kendisine, yaşadığı pişmanlıkların tekrarlanmaması, keşkelerinden kurtulması ve okullarına yeni gelecek Kakeru'nın 10 yıl sonra aralarında olmayacağı için onunla olan anılarını daha da güzelleştirmesi için neler yapmasına dair yönlendirmelerde bulunduğu mektuplar göndermeye devam eder. Bu mektuplar Naho'nun pişmanlıklarını düzeltmesine yardımcı olabilecek mi dersiniz?


Orange, uzun süredir duyduğum ve merak ettiğim bir animeydi. Geçmiş-gelecek şeklinde çift zamanlı işlenen dizi-filmler ve kitaplar her zaman dikkatimi çekmiştir. Buna bir de geçmişi değiştirme ve mektup temaları eklenince BCP Ocak teması için başka bir seçenek düşünmeden hemen izlemeye başladım.

Naho ve arkadaşlarını izlemek çok keyifliydi. Eğlenceli, birbirini destekleyen ve yıllar sonra bile aralarındaki o güçlü bağı devam ettirebilen bu arkadaş grubu anime dizisinde bile olsa benim için imrenilecek bir ekipti. :)

Ve tabii esas konumuz gelecekten gelen mektuplar olması çok heyecan vericiydi. Naho ve arkadaşları lise dönemindeki pişmanlıklarını düzeltebilecek mi, Kakeru ile olan anılarını güzelleştirmeyi başarabilecekler mi ve hatta onun hayatta kalmasını sağlayarak 10 yıl sonrasında bile bir arada olabilecekler mi acaba soruları kafamda dönüp dururken bir yandan da böyle bir durum gerçekte de olabilir mi, geçmişteki olayları değiştirebilir miyiz acaba diye düşüncelere dalarak izledim. Çoğumuzun aklından en az bir kez bu tarz düşünceler geçmiştir bence. :) Böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını bilmemiz imkansıza yakın olsa da bu anime sayesinde değiştirebileceğimizi varsayarsak ne gibi durumlar ve sonuçlarla karşılaşırdık onu görmüş oluyoruz. 

Lise yıllarının o tatlı ve eğlenceli havası, hayatın içerisinden bazen mutlu eden bazen hüzünlendiren anlar barındıran ve yukarıda bahsettiğim olaylardan dolayı heyecanlandırıp meraklandıran kısa ama dolu dolu bir animeydi bence. Spoiler vermeyi sevmem ama sadece sonu pek umduğum gibi olmadı. Sadece mutlu ya da mutsuz son açısından değerlendirmiyorum, sanki bir şeyler eksik kalmış gibi hissettirdi.  Onun dışında keyif alarak izlediğim, favorilerim arasında yer alabilecek bir animeydi. Çizimlerini ve müziklerini de çok sevdiğimi söylemeden edemeyeceğim. Jenerik kısmındaki şarkıyı sevince atlamadan dinlediğimi de itiraf edeyim. :)

Benim gibi bu türde yapımlara ilginiz varsa ve hala izlemediyseniz tavsiye ederim. 


Blogları Canlandırma Projemizin detaylarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. ♥


Size favorimle veda edeyim. Hoşça kalın! ♥

11 yorum:

 1. Ellerine sağlık çok güzel tanıtım olmuş en kısa sürede izleyeceğim

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir inceleme olmuş kalemine sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. Uzun zaman oldu izleyeli. Adını bile unutmuşum. :) Güzel bir animeydi.

  YanıtlaSil
 4. Konusu güzelmiş aldım listemee. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 5. ooo hem eğlenceli hem lise, izlicem, duymadıydım :)

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir hikaye gerçekten ama ben itiraf etmeliyim ki Kento Yamazaki filmlerini tararken live actionını izlemiş bulundum :)) Kızı da Tao Tsuchiya oynuyordu (Alice In Borderland'ın esas kızı ve esas oğlanı, ah, oradan Dori Sakurada da gözlüklü elemanı oynamıştı :) KEnto'nun genelde şerefless hallerini gördüğümden buradaki ağlama sahnelerinde yıkılıyordum :'(
  Spoiler! Sonunu ben de sevemedim :/ Gelecekteki kız kendi pişmanlığını düzeltemedi ki, paralel dünyadakinde işleri yoluna koydu. Hüzünle turuncu göğü izlemeye devam etti o ekip. Çok üzüldüm orada :( Ama ikinci oğlanın da kızı kazandığı bir evren olmuş oldu ve mektupları gönderdikleri dünyada çocuk daha az üzüldü kaybettiğine. Olayın hoşuma gidebilecek tek yanı bu ama bu hüzne değmezdi :(
  Animesi kesinlikle çok iyiydir ama hikayeyi bildiğimden en azından şimdilik izlemeyeceğim.
  Emeğine sağlık, harika seçim!

  YanıtlaSil
 7. Musait bir zamanda izleyecegim. Tesekkurler Mor Düsler Kitapligi.😊

  YanıtlaSil
 8. Aklımda olan animelerdendi ama unutmuşum keşke sahiden geçmişe mektup gonderebilseydik çok işe yarardı :) izlerim ben de tabi :)

  YanıtlaSil
 9. Oğullarım sever onlara tavsiye edeyim ☺️

  YanıtlaSil
 10. Çok duygusal bir konusu var, sonuyla ilgili spoiler vermemişsin ama mutsuz biterse yıkılırım gibi hissettim. Yine de çok güzel konusu, dediğin gibi bir şansımız olsa ne yazarız acaba geçmişteki kendimize? Bir şans vereceğim, eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 11. Finali umduğun gibi olmasa da benlik bir animeye benziyor, yakın vakitte izlerim umarım :)

  YanıtlaSil